Aktualności

03.01.2023

Suplementy diety – definicja, regulacje prawne, skład

Suplementy diety mają za zadanie wzbogacić codzienną dietę w składniki odżywcze, których często nie jesteś w stanie dostarczyć sobie z pożywienia. Stosując je regularnie, możesz skutecznie uzupełnić niedobory witamin czy składników mineralnych, a tym samym usprawnić funkcjonowanie organizmu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety? Zapraszamy do lektury!


Spis treści:

  1. Definicja suplementu diety
  2. Suplementy diety – definicja prawna
  3. Skład suplementów diety – definicja ustawa

    Definicja suplementu diety


    Zgodnie z definicją przedstawioną w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplement diety jest środkiem spożywczym, który ma na celu uzupełnić normalną dietę. Jest to skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy czy inny fizjologiczny. Suplement diety wprowadzany jest do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem.

    Warto również dodać, że na opakowaniu suplementu diety ma być oznaczony maksymalny dopuszczalny poziom zawartości witamin i składników mineralnych oraz innych substancji w dziennej dawce produktu. Dzięki temu stosowanie suplementu diety zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu będzie bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Aby suplementacja była bezpieczna, nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia i przyjmować większych dawek niż polecane przez producenta.

    Suplementy diety – definicja prawna


    Prawo Unii Europejskiej w bardzo precyzyjny sposób wskazuje, które witaminy i składniki mineralne mogą być używane do kompleksowej produkcji suplementów diety. Określa także ich formę oraz postać. Ponadto Komisja Europejska wprowadziła normalizację w zakresie liczby dozwolonych w produkcji kontraktowej suplementów diety składników mineralnych i witamin, co pozwoliło na stworzenie spójnego oznakowania dla wszystkich krajów UE.

    Z kolei w Polsce, by móc wprowadzić do obrotu suplement diety, należy złożyć zawiadomienie do Głównego Inspektora Sanitarnego. Można to zrobić drogą elektroniczną. Konieczne jest jednak uprzednie spełnienie niezbędnych wymagań, które zostały jasno określone w aktualnych przepisach dotyczących prawa żywnościowego dla środków spożywczych.

    Skład suplementów diety – definicja ustawa


    Ze względu na skład można wyodrębnić suplementy diety:

    • z witaminami i składnikami mineralnymi,
    • z aminokwasami,
    • z błonnikiem pokarmowym,
    • z probiotykami i prebiotykami,
    • z wartościowymi kwasami tłuszczowymi,
    • ze składnikami roślinnymi.

    ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O DANYM ETAPIE PRODUKCJI SUPLEMENTU KLIKNIJ IKONĘ

    Kontakt

    Skontaktuj się z nami

    Formularz kontaktowy

    Skontaktuj się z nami

      Oświadczam, iż zapoznałem/łam się z Klauzulą Informacyjną formularza kontaktowego