Aktualności

05.12.2022

Co lepsze kapsułka czy tabletka? Tabletka a kapsułka – różnice

Postać suplementu diety czy też pożądanego preparatu ma niebagatelny wpływ na jego smak oraz łatwość przyswajania i przyjmowania. W związku z tym wypadałoby poznać największe różnice pomiędzy tabletkami i kapsułkami. Wydaje się, że tabletki oraz kapsułki mają wiele wspólnych cech, ale czym konkretnie się od siebie różnią i co okaże się bardziej komfortowe dla pacjentów/klientów?


Spis treści:

  1. Tabletki – co o nich wiadomo? Kluczowe informacje
  2. Kapsułki – czym się wyróżniają?

Tabletki – co o nich wiadomo? Kluczowe informacje

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze tabletki czy kapsułki? Najpierw trzeba byłoby poznać najważniejsze informacje na ich temat, a dopiero potem podjąć wiążącą decyzję. Tabletki i kapsułki mają szerokie grono zwolenników, ale jeśli chodzi o tabletki trzeba wiedzieć o tym, że dzieli się je na trzy podstawowe odmiany:

  • niepowlekane – jednowarstwowe lub wielowarstwowe,
  • powlekane – pokryte są różnymi substancjami, w tym m.in. żelatyną, żywicą naturalną i substancjami wpływającymi na smak oraz zapach suplementu diety,
  • doojelitowe – o podwyższonej odporności na sok żołądkowy.

Jak widać produkcja tabletek wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Oczywiście istnieją również inne mniej znane odmiany, takie jak: tabletki musujące (do rozpuszczania), ulegające rozpadowi w jamie ustnej czy też o zmodyfikowanym i przedłużonym uwalnianiu. Tabletki mają charakterystyczny kształt (krążek z wypukłymi płaszczyznami) i podaje się je doustnie (rozgryzienie, ssanie, rozpuszczenie w wodzie). 

Kapsułki – czym się wyróżniają?

Kapsułka a tabletka – jak to wygląda w praktyce? Zarówno kapsułki i tabletki mają swoje mocne strony, jednak kapsułkowanie jest realizowane w zupełnie inny sposób. Kapsułki składają się z osłonki oraz wypełnienia (substancje czynne), a największą popularnością cieszą się obecnie kapsułki żelatynowe. Wyróżnia się kapsułki twarde oraz miękkie, a wypełnienie występuje pod postacią proszku czy też granulatu. Biorąc pod lupę kapsułki a tabletki podstawowa różnica polega na tym, iż kapsułki nie są sprasowane. Tabletki można za to swobodnie podzielić, dlatego są łatwiejsze w przyjmowaniu. To od pacjenta/klienta oraz jego potrzeb i zaistniałej sytuacji zależy to czy zdecyduje się na tabletki czy kapsułki. Warto oczywiście bazować na wiedzy oraz doświadczeniu specjalistów. Najważniejsze jest to, aby profesjonalnie przebiegło blistrowanie, które ma wpływ na osiągnięcie pożądanego rezultatu funkcjonalnego oraz wizualnego. Dzięki umiejętnie przeprowadzonemu blistrowaniu preparaty i suplementy diety są chronione przed powietrzem, a poza tym można je prawidłowo dawkować. 

ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O DANYM ETAPIE PRODUKCJI SUPLEMENTU KLIKNIJ IKONĘ

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

    Oświadczam, iż zapoznałem/łam się z Klauzulą Informacyjną formularza kontaktowego