Kapsułki żelatynowe są powszechnie stosowane w przemyśle suplementacyjnym. Stanowią bowiem wygodną i sprawdzoną formę podania dokładnie odmierzonych dawek suplementów diety. Kapsułki żelatynowe różnią się od siebie m.in. rozmiarami, a także składem. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu kapsułkach? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:Kapsułki żelatynowe mogą mieć pojemność od 0,06 ml do 3,6 ml. Jeśli chodzi o skład, podstawą jest oczywiście żelatyna, jednak nie tylko ona stanowi składnik kapsułek. By otrzymać odpowiednią konsystencję oraz kolor, dodawane są do nich substancje pomocnicze, takie jak woda, glicerol czy barwniki. Ponadto kapsułki żelatynowe można również powlekać substancjami, które zwiększą ich trwałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne, a także ułatwią ich połykanie. Co ciekawe, powlekanie może również zmieniać właściwości suplementów diety w kapsułkach.
Kapsułki żelatynowe stosowane są do kapsułkowania m.in. proszków, granulatów, peletek, drażetek, mikrodrażetek, płynów lub past. Co więcej, mogą zawierać w sobie kilka składników naraz, np. małą tabletkę oraz proszek. W kolejnym etapie produkcji kontraktowej suplementów diety następuje pakowanie suplementów w butelki lub też pakowanie suplementów w kartoniki z ulotką. W takiej formie mogą one bezpiecznie trafić do konsumentów.
Twarde kapsułki żelatynowe składają się z dwóch cylindrycznych elementów otwartych z jednej strony, które zatrzaskują się po wsunięciu jednego w drugi. Poza żelatyną w ich składzie znajdują się także substancje pomocnicze, takie jak woda, glicerol oraz barwniki. Twarde kapsułki żelatynowe mają bardzo szerokie zastosowanie i można wypełniać je produktami w formie płynnej, jak również stałej. Kapsułki rozpuszczają się w żołądku i uwalniają swoją zawartość w około 3 minuty po ich zażyciu.
Natomiast miękkie kapsułki żelatynowe mają jednoczęściową, bardzo miękką i elastyczną, ale dosyć grubą otoczkę. Oprócz żelatyny w składzie mają plastyfikatory, najczęściej w formie glicerolu. Oprócz tego zawierają barwniki oraz konserwanty, a niekiedy także substancje zapachowe. Można wypełniać je płynami lub pastami. W żołądku rozpuszczają się w przeciągu kilku minut.
To pytanie – wbrew pozorom – pojawia się bardzo często, dlatego też zdecydowaliśmy się na nie odpowiedzieć w tym artykule. Otóż owszem, można rozgryzać kapsułki żelatynowe, ale wyłącznie wówczas, gdy wskazują na to informacje zawarte w ulotce dołączonej do kapsułek lub taki sposób przyjmowania suplementu zalecił lekarz.