Aktualności

23.05.2018

Kiedy warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety zmieniły się znacząco na przestrzeni ostatnich lat. Od masowo kapsułkowanego tranu z dorsza, przez specjalistyczne suplementy i odżywki dla profesjonalnych sportowców, po ogólnodostępne współcześnie mieszanki witamin i składników mineralnych . Zmieniła się nie tylko dostępność, ale również świadomość społeczna i regulacje prawne w zakresie suplementacji. Suplementy stały się dla wielu codziennym uzupełnieniem diety. Dlaczego? Gdyż pozyskanie niezbędnych substancji egzogennych oraz witamin z przetworzonej żywności dostępnej w sklepach staje się coraz trudniejsze. Kiedy i jak należy rozpocząć suplementację?

Podział i klasyfikacja suplementów diety

Produkcja kontraktowa suplementów jest przemysłem związanym bezpośrednio ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem pacjentów, dlatego klasyfikacja produktów ma znaczący wpływ na skuteczność suplementacji. Najczęściej spotykamy się z podziałem dwojakim – ze względu na przeznaczenie i formę podania (tabletki, kapsułki, proszek lub płyn). Warto jednak zwrócić uwagę na podział “ABCD” stosowany przez podległy rządowi Australii AIS (Australijski Instytut Sportu). Choć pomiędzy systemem australijskim i europejskim występują niewielkie różnice w zapisie prawnym dot. produkcji kontraktowej i klasyfikacji produktów suplementacyjnych, system “ABCD” jest potwierdzonym badaniami zbiorem wytycznych dla użytkownika końcowego suplementów diety.

  • Grupa A składa się ze sprawdzonych naukowo substancji i suplementów diety, których skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami empirycznymi. Należą do niej między innymi: kofeina, białko serwatkowe, probiotyki, suplementy żelaza oraz witamina D.
  • Grupa B obejmuje substancje, które wykazują potwierdzony pozytywny wpływ na organizm. O przeniesieniu z grupy B do A decyduje zazwyczaj ilość opublikowanych badań naukowych, które byłyby w stanie jednoznacznie określić sposób działania, zalecenia i przeciwwskazania do spożycia. W skład grupy B wchodzą: trany, kurkuma, glutamina, karnityna oraz liczne źródła polifenoli.
  • Grupa C nazywana jest potocznie “resztą”. Należą do niej suplementy z grup A i B przyjmowane bez uprzedniej diagnozy, a także wszelkie produkty zaklasyfikowane przez odpowiednie instytucje jako suplementy diety, które nie znalazły się w żadnej z powyższych grup.

Stosowanie suplementów diety – dobór według zapotrzebowania

Skuteczne produkty suplementacyjne wpływają pozytywnie na jakość życia, o ile ich dobór znajduje poparcie w stanie faktycznym. Suplementacja składników dostępnych w diecie, kiedy nie występują przeciwwskazania zdrowotne dotyczące spożycia wybranych grup produktowych, nie przyniesie żadnych efektów. Z tej przyczyny, przed rozpoczęciem suplementacji należy każdorazowo skonsultować się ze specjalistą. Specjalista w sposób profesjonalny i skuteczny zdiagnozuje niedobory żywieniowe, a także zaleci kompleksową suplementację brakujących składników.

Podstawą do rozpoczęcia suplementacji niejednokrotnie okazuje się zauważenie niepokojących objawów. Na przykład takich jak przemiany skórne, osłabienie struktur keratynowych, ale też objawy niespecyficzne – bóle głowy, zmęczenie i rozdrażnienie. Częste występowanie martwiących objawów należy zgłosić przy okazji najbliższej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Warto jednak rozważyć wizytę profilaktyczną, ponieważ niedobory składników odżywczych wpływających między innymi na neurogenezę mogą być przyczyną nieodwracalnych zmian w organizmie.

ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O DANYM ETAPIE PRODUKCJI SUPLEMENTU KLIKNIJ IKONĘ

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

    Oświadczam, iż zapoznałem/łam się z Klauzulą Informacyjną formularza kontaktowego